| Lugar de origem: | China |
|---|---|
| Marca: | SAFEGAS |
| Certificação: | CNEX CE ISO9001, ISO14001, ISO45001 |
| Número do modelo: | YT-95H |
| Quantidade de ordem mínima: | 1 |
| Preço: | negociável |
| Detalhes da embalagem: | Caixa |
| Tempo de entrega: | 3 dias de trabalho |
| Termos de pagamento: | T/T, União Ocidental |
| Habilidade da fonte: | 1000 peças por mês |
| Gás detectado: | SO2 | Faixa: | 0-100ppm |
|---|---|---|---|
| Resolusion: | 0,1 ppm | Tipo de sensor: | Eletroquímico |
| Código HS: | 9027100090 | Dimensões: | 180 mm × 150 mm × 90 mm |
| Peso: | Menos de 1,6 kg | Grau à prova de explosão: | D ex IIC T6 Gb |
| Mostrar: | LCD | Repetibilidade: | ≤ ± 1% |
| Turno zero ((F.S./ano): | ≤ ± 1% |
High-precision Fixed SO2 Gas Detector with diffusion detection principle, designed for industrial safety applications.
YT-95H/YT-95H-A series is a cost-effective explosion-proof transmitter for the detection of flammable gases and toxic gases. Features 3-wire 4 to 20 mA analog output with relays and RS485 Modbus protocol for compatibility with most control systems. Third-party components such as horns, warning lights, and fans can be integrated into the system. Optional wireless function allows operators to view data remotely on laptops, mobile phones, or cloud systems.
| Parameter | Details |
|---|---|
| Gas Detected | SO2 |
| Detection Principle | Electrochemical |
| Measure Range | Specified according to application |
| Resolution | Specified according to application |
| Accuracy | ≤±2-5%FS (depending on the specific sensor) |
| Response Time (T90) | 15-30s (depending on the specific sensor) |
| Repeatability | ≤±1% |
| Zero Shift | ≤±1% (F.S./year) |
| Display | 4 digits Nixie tube display |
| Connection Mode | G1/2 external thread explosion-proof flexible pipe |
| Thread Size | M45*2mm |
| Temperature | -20℃ ~ 50℃ |
| Humidity | 0-95%RH (no condensation) |
| Material Case | Die-cast aluminum, Sensor housing: aluminum alloy or 316 stainless steel |
| Power | 12-36V DC |
| Dimensions | 180×150×90mm |
| Weight | ≤1.6kg |
| Explosion-proof Grade | Ex d IIC T6 Gb |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()